FARMA ZDROWIA | Farma informacja
MOST STACHA
kamienna budowla znajdująca się w Znamirowicach, w województwie małopolskim, nad Jeziorem Rożnowskim. Most został wzniesiony w latach 70. XX w. własnoręcznie przez miejscowego gospodarza Jana Stacha nad głębokim jarem, który uniemożliwiał dojazd do gospodarstwa. Wysokość budowli wynosi 15 m, długość 12 m, a szerokość 6 m. Kamienne ściany po obu stronach mostu są poprowadzone na linii łuku, zapewniając konstrukcji odpowiednią sztywność i "Most Stacha" - widok od strony zachodniej Powodem, dla którego Jan Stach samodzielnie wzniósł tę imponującą budowlę był brak drogi dojazdowej do jego gospodarstwa, znajdującego się w przysiółku Zapaść. Jedyny możliwy dojazd odbywał się przez drogę sąsiada, ten jednak zabronił Stachowi z niej korzystać. W związku z tym gospodarz wybudował własną drogę o długości 500 m i skonstruował kamienny most nad jarem. Niezwykła determinacja Jana Stacha, która doprowadziła do powstania tej budowli, była szeroko opisywana i spowodowała, że most stał się znaną miejscową atrakcją, często odwiedzaną przez turystów. Aby obejrzeć most należy udać się drogą biegnącą przez Znamirowice do przystanku PKS Znamirowice-Skała. Następnie przy przystanku należy skręcić w kierunku Jeziora Rożnowskiego, drogą biegnącą w dół, wzdłuż skraju lasu. Domy Znamirowic rozrzucone sa luźno, głownie przy drodze wiodącej gorą półwyspu. Brzegi jeziora zajmują po części ośrodki wypoczynkowe, nie trudno tu jednak – w odróżnieniu od wschodniej strony jeziora - znaleźć wolne miejsce dogodne do pikniku. Szybszy rozwój Znamirowic zaczął się wraz z powstaniem jeziora. W 1958 roku  założono stanice wodna PTTK przez długie lata jednak zaniedbywana (dziś tam jest Yacht Klub). Półwysep wokół  Znamirowic i Tabaszowej jest najdzikszym rejonem jeziora  Rożnowskiego – porastają go piękne,geste i grzybne lasy sosnowo-bukowe, linia brzegowa jest nadzwyczaj urozmaicona a kilka zbudowanych tu ośrodków,choć dużych  stoi w zupełnej ciszy.

W promieniu 1 km
znajduje się m.in. Ośrodek Zeglarski PTTK,Yacht Klub,kawiarnia nad jeziorem,ośrodek sportów hipicznych ,sklep wiejski, kościół. W odległości od 10 do 25 km od nas znajdują się wyciągi i ośrodki narciarskie takie jak Laskowa-Kamionna,Rytro,Piwniczna,Wierchomla,Krynica
Farma Zdrowia
stanowi doskonaly start dla wielu pieszych i rowerowych wycieczek jak, Grodek nad Dunajcem,Roznow,Czchow,Stary Sacz,Wieliczka, Bochnia, czy tez szlak zabytkowych kapliczek drewnianych, Krynica, Zakopane, Oswiecim, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice (miejsce urodzenia Papierza), Lanckorona.


ZNAMIROWICE

posiadają bardzo dobre połączenie autobusowe z m.in. Nowym Sączem,(15 min.drogi).


Źródło:wikipedia.org
Jezioro Rożnowskie
jest to malowniczy akwen położony 12 km od Nowego Sącza, który powstał przez wybudowanie na Dunajcu zapory o wysokości 32.5 m i długości 550 m Zbiornik powstał poprzez zbudowanie zapory na Dunajcu w Rożnowie. Jednym z ciekawych zakątków jeziora jest wyspa Grodzisko zwana potocznie Małpia Wyspa. Cały zbiornik liczy od 16-20 km2 powierzchni. Głębokość zbiornika zmienia sie w zależności od stanu wody kolo zapory i wynosi około 30 . Farma Zdrowia posiada infrastrukturę dla  zakwaterowania, wyżywienia i zorganizowania aktywności sportowo - rozrywkowej dla młodzieży latem i zimą

Historia tych terenów sięga początków XIV wieku. To wtedy w dolinie rzeki Łososina powstała wieś Jakubowie, później nazwana Łososina. Kilka kilometrów dalej została założona wieś Tęgoborze. Przez obszar ten wówczas przebiegał trakt, po którym poruszały się karawany kupieckie. Sprzyjało to rozwojowi kulturalnemu i gospodarczemu tych wsi.
FARMA ZDROWIA © 2007 - 2013 | Znamirowice 71 | Tel.: 692-547-484